#menu-item-817
Porada

Zamiokulkas – jaka doniczka sprawdzi się najlepiej?

Zamiokulkas – jaka doniczka sprawdzi się najlepiej?
Udostępnij

Zamiokulkas to jedna z najchętniej wybieranych roślin doniczkowych. Nie tylko doskonale się prezentuje, ale także jest łatwa w pielęgnacji oraz ma właściwości oczyszczające powietrze, zwłaszcza z formaldehydów. Istotne jest jednak to, w jakiej doniczce roślina ta zostanie umieszczona. Sprawdźmy więc, jaka doniczka do zamiokulkasa sprawdzi się najlepiej, aby podkreślić jej piękno, ale i zapewnić optymalne warunki do wzrostu.

Jak rośnie zamiokulkas?

Aby wybrać odpowiednią donicę dla tej rośliny, warto dowiedzieć się, w jaki sposób się rozrasta. Choć proces ten jest stosunkowo powolny, to zamiokulkas może osiągnąć nawet 100 cm wysokości. Cechą charakterystyczną są także jego delikatne i dość kruche kłącza, które mają tendencję do intensywnego rozrastania się. Z tego też powodu doniczka do zamiokulkasa musi być tak dobrze dopasowana, większa o co najmniej 5 cm. Nie może być jednak zbyt szeroka.

Ważne jest także to, aby była solidna. Rozrastający się system korzeniowy zamiokulkasa może bowiem w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do pęknięcia donicy. Cienkie tworzywo sztuczne zdecydowanie nie będzie więc dobrym wyborem przy tej roślinie, koniecznie trzeba więc zainwestować w solidnie wykonaną donicę. Może być ona jednak zrobiona z tworzyw sztucznych, ale tylko wysokiej jakości.

Jaka doniczka do zamiokulkasa sprawdzi się najlepiej?

Jak wspomnieliśmy, roślina ta może osiągać nawet 100 cm wysokości. Stąd też najlepiej wybrać odpowiednio większą i stabilną doniczkę, która nie przewróci się pod jej ciężarem. Doskonale do tego celu sprawdzi się kolekcja Furu, a także Heos. Będą one idealne zwłaszcza dla mniejszych zamiokulkasów mających do 50 cm, dla podkreślenia ich naturalnego piękna, również ze względu na kolorystykę tych donic.

Co natomiast dla większej rośliny, czyli jaka doniczka dla zamiokulkasa po przesadzeniu? Najlepiej posłuży nieco wyższa i szersza, idealnie wspierająca rozrastające się łodygi, ale i system korzeniowy. Przykładem jest kolekcja donic Tubus, czyli smukłe oraz estetyczne tuby, które prezentują się bardzo nowocześnie i doskonale podkreślają piękno umieszczonych wewnątrz nich roślin.

Idealnym obramowaniem dla głębokiej zieleni zamiokulkasa będą także doniczki Urbi. Ostre, smukłe linie, a także imitacja betonu, to doskonałe i ponadczasowe połączenie, dzięki któremu taka roślina będzie stanowiła wyjątkową dekorację w każdym wnętrzu.

Co zrobić z dużym zamiokulkasem?

Rozrastający się zamiokulkas może okazać się w małym mieszkaniu… dużym problemem. Z łatwością można jednak go podzielić i umieścić w dwóch mniejszych donicach. Aby to zrobić, wystarczy kłącza przeciąć ostrym nożem. Nie należy natomiast przycinać go od góry. Straci bowiem swój urok i nie będzie prezentował się już tak okazale, jak wcześniej. Takie przycięcie najlepiej wykonać wczesną wiosną lub latem, podczas sezonowego przesadzania do większej donicy.

Wybór doniczki do zamiokulkasa jak widać, nie należy do trudnych. Wszystko zależy jednak od tego, jakie wymiary aktualnie ma roślina oraz jak chcemy, aby się prezentowała. Odpowiednia donica może bowiem doskonale podkreślić wygląd rośliny, a także sprawić, że będzie ona z czasem jeszcze bardziej okazała.
Uwielbiasz dekorować dom roślinami? Z naszego bloga dowiesz się również, jaka doniczka na skrzydłokwiat sprawdzi się najlepiej oraz jak przesadzać rośliny krok po kroku, aby zapewnić im optymalne warunki wzrostu.