#menu-item-817
Porada

Zalety ogrodów wertykalnych. Dlaczego warto je zakładać?

Zalety ogrodów wertykalnych. Dlaczego warto je zakładać?
Udostępnij

Ogrody wertykalne to doskonały sposób, aby na małej przestrzeni zgromadzić jak najwięcej roślin. Ma to szereg praktycznych korzyści, przede wszystkim dla zdrowia oraz ogólnego samopoczucia. Sprawdźmy więc, jakie są główne zalety ogrodów wertykalnych oraz kiedy w szczególności warto się na nie zdecydować. 

 

Z korzyścią dla zdrowia

 

Ogrody wertykalne to przede wszystkim szereg korzyści zdrowotnych. Duża liczba roślin to m.in. pozytywny wpływ na mikroklimat w danym pomieszczeniu, dzięki doskonałemu nawilżeniu powietrza. Okazuje się bowiem, że w nowych budynkach oraz biurowcach wilgotność powietrza zazwyczaj nie przekracza 30 proc.

 

Zmienić to mogą właśnie liczne rośliny, które dzięki procesowi transpiracji wyparowują wodę i nawilżają powietrze wokół, poprawiając tym samym samopoczucie przebywających wewnątrz osób.

 

 

Korzyścią jest także oczyszczanie powietrza, zwłaszcza jeśli ogród wertykalny będą tworzyć rośliny mające głównie takie właściwości. To świetne rozwiązanie zimą, gdy zanieczyszczenie smogiem jest uciążliwe i szkodliwe nie tylko w miastach, ale właściwie na całym terenie naszego kraju.

 

Oczywiście im więcej roślin, tym lepszy efekt w zakresie oczyszczania. Właśnie z tego powodu ogrody wertykalne są tak dobrym rozwiązaniem, bowiem bez marnowania cennej przestrzeni, pozwalają na umieszczenie na małym metrażu bardzo dużej liczby roślin.

 

Zaletą ogrodów wertykalnych jest też mniejsza ilość kurzu w pomieszczeniu. To atut zwłaszcza dla alergików, którzy z pewnością docenią także dobrze nawilżone powietrze oraz jego oczyszczenie z zanieczyszczeń. Mniej kurzu to oczywiście również mniej sprzątania, co będzie przydatne zarówno w domu, jak i w biurze.

 

Funkcja dekoracyjna ogrodów wertykalnych

 

Ogrody wertykalne pełnią też oczywiście funkcję dekoracyjną. Dzięki nim osiąga się efekt ”żywego obrazu”, który nadaje wnętrzom wyjątkowego charakteru i sprawia, że jest ono przyjemniejsze do przebywania. Taka naturalna dekoracja to również ukłon w stronę ekologii, a także – jak się okazuje – poprawa samopoczucia.

 

 

Liczne badania naukowe potwierdzają, że obcowanie z roślinami i naturą korzystnie wpływa na kondycję psychiczną oraz fizyczną. To bardzo ważne zwłaszcza w miastach, w których kontakt z roślinnością jest szczególnie ważny ze względu na jej ograniczoną ilość.

 

Ogrody wertykalne stanowią więc doskonały sposób na to, aby na co dzień i o każdej porze roku obcować z poprawiającą nastrój roślinnością.

 

Kiedy zdecydować się na ogród wertykalny?

 

Atuty takiego rozwiązania są liczne, warto więc rozważyć, kiedy szczególnie warto się na nie zdecydować. Świetnie sprawdzi się przede wszystkim w przestrzeni biurowej. Komfort w miejscu pracy jest bardzo istotny dla dobrego samopoczucia pracowników, dlatego im więcej zieleni w takim miejscu, tym lepiej.

 

Oczywiście o ogród wertykalny trzeba dbać. Warto więc, aby roślinnością regularnie zajmowali się doświadczeni ogrodnicy wyposażeni w narzędzia ogrodowe.

 

Ogród wertykalny świetnie sprawdzi się jednak również w domu lub mieszkaniu, zwłaszcza jeśli przestrzeń do hodowania roślin jest ograniczona. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni można bowiem umieścić ich naprawdę dużą liczbę i tym samym zintensyfikować korzystny wpływ na zdrowie.

Jak widać ogrody wertykalne to wiele praktycznych zalet. Jeśli chcesz je zaaranżować w swoim otoczeniu, to koniecznie sprawdź, jakie systemy mamy w naszej ofercie. Możesz wybrać m.in. nowoczesny pod względem kształtu ogród wertykalny Cascade Garden Wall, ale także klasyczny Cascade Garden z większą liczbą doniczek i tym samym jeszcze większymi korzyściami dla zdrowia.