#menu-item-817
Porada

Jakie kosze do segregacji śmieci w domu wybrać? Poradnik zakupowy

Jakie kosze do segregacji śmieci w domu wybrać? Poradnik zakupowy
Udostępnij

Segregacja śmieci to jedna z podstaw dbania o środowiska i coś, o co powinien troszczyć się każdy z nas. Czynność ta staje się jednak znacznie łatwiejsza, o ile używa się odpowiednich akcesoriów. Pozostaje więc pytanie: jakie kosze do segregacji śmieci wybrać, aby maksymalnie ułatwić sobie ten obowiązek?

Kosze dobrane do metrażu

Jakie kosze do segregacji w domu zakupić? Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, ile miejsca mamy do dyspozycji. W mieszkaniach najprawdopodobniej będzie to tylko miejsce pod zlewem, ewentualnie dodatkowa luka w kuchni pomiędzy meblami.

Natomiast w domach taką przestrzeń można zaaranżować nie tylko w szafce podkuchennej lub szufladzie na kosze, ale również w piwniczce lub kotłowni. Dzięki temu miejsca na segregację śmieci jest więcej i wówczas warto wybrać systemowe kosze do segregacji śmieci takie jak Sortibox SET5. To praktyczne pojemniki układane jeden na drugim, co pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni. Warto zaznaczyć, że pomimo ustawienia jednego na drugim dostęp do każdego pojemnika jest maksymalnie ułatwiony, dzięki praktycznie umieszczonym klapom, które są w pełni niezależne.

Kosze dobrane do potrzeb domowników

Kolejnym kryterium jest to, aby kosze dobrać do potrzeb domowników i tego, która kategoria odpadów generowana jest w największym stopniu. Przykładowo właściciele domów na terenach podmiejskich i wiejskich często decydują się na kompostowniki. Z tego też powodu nie muszą aranżować miejsca na kosze na odpady bio.

W każdym domu musi znaleźć się natomiast pojemnik na odpady zmieszane, szkło oraz plastik i metal. Jak wspomnieliśmy, ich wielkość może być dopasowana do potrzeb domowników (w tym zwłaszcza ich liczby) oraz tego, jak często w danym regionie odpady są wywożone. Na terenach podmiejskich może być to nawet raz w miesiącu (np. dla szkła), co oznacza konieczność zaaranżowania większej przestrzeni do segregacji.

Niezbędne mogą być także kosze na popiół z paleniska lub na trawę i liście. Tutaj trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że zapach takich odpadów staje się po pewnym czasie nieprzyjemny. Kosze na śmieci powinny być więc szczelne i duże. Przykładem jest kosz Smooth idealny również do przestrzeni ogrodowej.

Kosze wewnętrzne i zewnętrzne

Jak wspomnieliśmy wcześniej, na terenach podmiejskich i wsiach, wywóz odpadów jest rzadszy, zwłaszcza zimą. Wiąże się to z oczywistą niedogodnością, czyli zapachami, które pojawiają się w związku z dłuższym trzymaniem śmieci w domu. Aby tego uniknąć, warto zainwestować również w kosze zewnętrzne.

Najpopularniejsze są modele na kółkach, choć ze względu na niską masę własną bez obciążenia mogą ulec przewróceniu. Aby tego uniknąć, warto wybrać nowoczesną i estetycznie wykonaną zabudowę kosza, w której można umieścić takie pojemniki lub też same worki. W ten sposób śmieci będą gotowe aż do momentu ich wystawienia przed posesją w dniu odbioru odpadów.
Jakie kosze do segregacji śmieci wybrać? Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, w tym zawłaszcza metraż, który mamy do zagospodarowania. Jest on jednym z głównych czynników wpływających na to, w jaki sposób odpady będą segregowane. Dokonując zakupu, trzeba też zwrócić uwagę na komfort domowników, a wpływ na to ma zwłaszcza kwestia szczelności koszy.