#menu-item-817
Porada

Jaka doniczka na skrzydłokwiat? Poradnik

Jaka doniczka na skrzydłokwiat? Poradnik
Udostępnij

Skrzydłokwiat to jedna z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych. Nie tylko pięknie się prezentuje, ale również jest mało wymagająca w zakresie pielęgnacji. Bardzo ważne jest jednak to, aby wybrać odpowiednią doniczkę na skrzydłokwiat. Jakie dokładnie kryteria powinna ona spełniać oraz o czym bezwzględnie trzeba pamiętać przy jej zakupie?

Jakie wymagania ma skrzydłokwiat?

Zanim przystąpimy do wyboru doniczki na skrzydłokwiat, warto wskazać, jakie dokładnie wymagania ma ta roślina. Na szczęście nie są one duże, dlatego roślinę tę często poleca się osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z domową hodowlą roślin.

Skrzydłokwiat lubi bowiem wilgoć, umiarkowane nawożenie oraz zraszanie. Nieco mniej „przepada” natomiast za przeciągami oraz bezpośrednim nasłonecznieniem. Mimo tego dobrze znosi sytuację, gdy warunki odbiegają od optymalnych.

Jaka doniczka na skrzydłokwiat?

Każda roślina potrzebuje odpowiedniej doniczki, aby mogła dobrze się rozwijać. W przypadku skrzydłokwiatu donica powinna być przede wszystkim wysoka oraz szeroka, ze względu na szybko rozwijający się układ korzeniowy.

Powinna być także odporna na wilgoć, dlatego też doskonale sprawdzą się donice plastikowe, które są dodatkowo lekkie. Dzięki temu, czynności pielęgnacyjne skrzydłokwiatu — zwłaszcza tego o większych rozmiarach — stają się znacznie łatwiejsze.

Kiedy natomiast najlepiej przesadzać skrzydłokwiat? Najlepiej robić to w okresie pomiędzy końcówką lutego a kwietniem, czyli po okresie zimowania. Roślina ta rozrasta się w szybkim tempie, dlatego tak ważne jest, aby jako kolejną donicę wybierać znacznie większą, aniżeli poprzednia (nawet o 5 do 10 cm pod względem średnicy).

Dla skrzydłokwiatu mogą być to nasze donice z kolekcji:

  • Massive inspirowane stylem europejskim oraz klasycznymi formami,
  • Structural idealnie imitujące beton, a przy tym lekkie oraz solidne,
  • Cube, czyli klasycznie piękne i ponadczasowe, dedykowane zwłaszcza do industrialnych domów i mieszkań.
  • Heos, czyli solidne doniczki o większych rozmiarach.

Z naszego bloga dowiesz się również, jak wybrać wielkość doniczki do innych roślin oraz jak powinno wyglądać przesadzanie roślin doniczkowych krok po kroku.

Doniczka, która uwypukli piękno skrzydłokwiatu

Poza odpowiednią wielkością istotne znaczenie ma także to, aby doniczka pasowała do rośliny i podkreślała jej piękno. W przypadku skrzydłokwiatu główną rolę odgrywają duże zielone liście, które z pewnością nadadzą pomieszczeniu świeżości. Aby więc je uwydatnić, warto wybrać donicę w jasnym kolorze, np. białą lub kremową. Przykładem może być kolekcja Heos ze spokojną paletą barw, a także minimalistycznymi kształtami, które obecnie cieszą się dużą popularnością.

Jeśli natomiast chodzi o kształty donic, to najlepiej dopasowywać je do wielkości roślin tak, aby dobrze ze sobą współgrały. Większe skrzydłokwiaty z pewnością wymagają jednak szczególnej oprawy. Dla podkreślenia ich wysokości warto wybierać spośród donic Tubus, przypominających smukłe, estetyczne tuby. Sprawia to, że wyglądają bardzo nowocześnie i podkreślają naturalne piękno rośliny.

Doskonałą oprawą dla dużego skrzydłokwiatu może być także kolekcja Urbi wyróżniająca się ostrymi liniami oraz smukłymi kształtami. Również kolorystyka tej kolekcji jest bardzo minimalistyczna, przez co takie donice będą się idealnie wpisywać w nowoczesną przestrzeń.
Jaka doniczka na skrzydłokwiat sprawdzi się najlepiej? Warto kierować się kilkoma ogólnymi zasadami oraz przede wszystkim tym, aby była ona odpowiedniej wielkości i pozwalała roślinie na bezproblemowe rozwijanie się. Jeśli natomiast chodzi o kwestie estetyki, to są one indywidualne.