#menu-item-817
Porada

Jaka doniczka do monstery? Poradnik zakupowy

Jaka doniczka do monstery? Poradnik zakupowy
Udostępnij

Monstera to jedna z najchętniej kupowanych roślin doniczkowych. Jest bowiem łatwa w uprawie, a także doskonale się prezentuje. Dodatkowo naturalnie filtruje powietrze, jest więc dekoracją nie tylko atrakcyjną wizualnie, ale i przydatną. Pozostaje jednak pytanie, jaka doniczka do monstery sprawdzi się najlepiej oraz w jaki sposób dopasować ją do rośliny, aby zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu.

Jak rozrasta się monstera?

Monstera może osiągnąć nawet do 2,5 metra długości, jeśli zaś chodzi o liście, to średnica każdego z nich może wynieść nawet 60 cm. Zależy to od gatunków, których jest wiele, niemniej jednak trzeba być gotowym na to, że z czasem roślina stanie się bardzo okazała. Od razu warto więc zdecydować się na nieco większą oraz stabilną donicę, która będzie dobrze komponować się z tak dużą rośliną oraz podkreślać jej naturalne piękno. 

Monstera — jaka doniczka sprawdzi się najlepiej?

Monstera to absolutny hit ostatnich lat, jeśli chodzi o element dekorujący wnętrza. Uroku może dodać odpowiednio dobrana donica, dopasowana pod względem wielkości oraz kolorystyki, a także dobrze zestawiona ze stylistyką pomieszczenia.

Jeśli chodzi o wielkość donicy dla monstery, to nie powinna być ona ani za mała, ani za duża, najlepiej o około 5 cm większa od średnicy rośliny. Trzeba mieć dodatkowo świadomość tego, że na którymś etapie konieczne będzie jej przesadzenie. Od razu warto więc postawić na solidną donicę o obłym kształcie, np. z serii Massive. To nowocześnie prezentujące się produkty wykonane z tworzyw sztucznych, które wyróżniają się nowoczesną, ale jednoczenie ponadczasową stylistyką. Będą stanowić więc idealne podkreślenie dla okazałych liści monstery, a jednocześnie doskonałe wsparcie dla jej łodyg.

Doskonale sprawdzą się także produkty z serii Gracia. To donice na niewysokich nóżkach w kolorze jasnego drewna, które będą dodawać monsterze kilku dodatkowych centymetrów, ale też nadawać jej wizualnej lekkości. Są dostępne także w bardzo nowoczesnych kolorach i fakturach, jeśli chodzi o wykończenie. Sprawia to, że razem z monsterą doskonale sprawdzą się zwłaszcza w loftowych, minimalistycznych i industrialnych wnętrzach.

Z jakich materiałów powinna być doniczka dla monstery?

Ze względu na rozmiary, jakie osiąga ta roślina, warto wziąć także pod uwagę materiał wykonania donicy. Często polecane są np. produkty ceramiczne. Jeśli jednak roślina bardzo się rozrośnie, przenoszenie jej wraz z ciężką, ceramiczną donicą może być trudne i wręcz niebezpieczne dla zdrowia.

Lepiej sprawdzi się więc solidne tworzywo sztuczne, o odpowiedniej grubości, które poradzi sobie z rozrastającym się systemem korzeniowym monstery. Doniczki plastikowe to doskonały wybór również dlatego, że same w sobie są znacznie lżejsze. Przez to łatwiejsze jest przenoszenie oraz pielęgnowanie rośliny, zwłaszcza monstery o okazałych rozmiarach, która z czasem może opanować znaczną część pomieszczenia.

Wybór doniczki dla monstery nie jest trudny. Trzeba jednak pamiętać nie tylko o estetyce, ale przede wszystkim o potrzebach tej rośliny i o tym, w jaki sposób się rozrasta. Pasujące donice dla małych i dużych monster dostępne są w ofercie Prosperplast.
Z naszego bloga dowiesz się też jak dobrać wielkość doniczki do innych roślin, aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu i cieszyć się ich pięknem przez wiele lat.