#menu-item-817
Porada

Jak segregować śmieci w domu i bloku? Praktyczny poradnik

Jak segregować śmieci w domu i bloku? Praktyczny poradnik
Udostępnij

Segregacja śmieci to bardzo ważna czynność, dzięki której każdego dnia możemy robić coś dobrego dla środowiska. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto zainwestować w kilka akcesoriów, które zdecydowanie w tym pomogą, a także stosować się do kilku ogólnych zasad. Jak segregować śmieci w domu i bloku nie tylko prawidłowo, ale również łatwo i szybko?

Kolory mają znaczenie

Kluczową kwestią jest przede wszystkim prawidłowe dopasowanie kategorii odpadu do koloru worków i pojemników na śmieci. Na szczęście ogólne wytyczne wcale nie są trudne do zapamiętania, choć niektóre kategorie odpadów mogą budzić pewne wątpliwości.

Ogólne zasady są jednak następujące:

 • kolor niebieski – niezabrudzony i suchy papier,
 • kolor żołty – metal, tworzywa sztuczne oraz opakowania typu Tetra Pak,
 • kolor zielony – szkło,
 • kolor brązowy – odpady biodegradowalne z określonymi wyjątkami,
 • kolor czarny – odpady zmieszane.

Dobrze więc, aby w każdym domu znalazło się przynajmniej pięć koszy na śmieci, dzięki którym segregacja odpadów będzie łatwiejsza i szybsza. Dzięki takiej ilości koszy nie będzie także wymagane ponowne rozdzielanie odpadów, co jest nie tylko czasochłonne, ale i nieprzyjemne.

Jak segregować śmieci dzięki odpowiednim akcesoriom?

W zapanowaniu nad odpadami pomagają praktyczne systemy do segregacji, takie jak np. kosz do segregacji odpadów Sortibox. Kosze z tej kolekcji można ustawiać w dowolnych konfiguracjach, choć najlepszym rozwiązaniem jest jeden na drugim tak, aby ograniczyć ilość potrzebnego miejsca. Co ważne, każde wieko kosza umieszczone jest w takim miejscu, że nawet po ułożeniu koszy jeden na drugim, można wsypywać do nich śmieci w niezależny sposób. Wykonane są również z lekkich tworzyw sztucznych, ich przestawianie oraz wynoszenie nie będzie więc stanowić problemu.

Gdzie natomiast umieścić takie kosze? Zależy to przede wszystkim od tego, jak dużo miejsca mamy do zagospodarowania. W domu można ustawić je w:

 • – kotłowni,
 • – piwnicy,
 • – miejscu pod schodami,
 • – szufladach lub szafkach kuchennych,
 • – pomieszczeniu gospodarczym,
 • – garażu.

Jak segregować śmieci w małym mieszkaniu bloku?

W tym przypadku trzeba wykazać się zdecydowanie większą kreatywnością oraz pewnymi ustępstwami. Najbardziej problematyczne zazwyczaj są odpady bio, które już po krótkim czasie zaczynają wydzielać nieprzyjemne zapachy. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem jest kompostownik. Jeśli natomiast taka inwestycja jest aktualnie niemożliwa, to pojemnik do segregacji można umieścić np. na balkonie. Warto jednak pamiętać, aby taki kosz był solidnie wykonany, najlepiej z tworzyw sztucznych, które nie będą niszczeć pod wpływem wody oraz promieni słonecznych.

Najlepiej też, aby w takim koszu od razu umieszczać odpady bio we workach. Dzięki temu unikniemy konieczności styczności z nieprzyjemnymi zapachami w trakcie mycia pojemnika.

Małe mieszkania to także najczęściej nieduże kuchnie z bardzo ograniczoną przestrzenią pod zlewem. Dla lepszego zorganizowania najlepiej umieszczać w niej tylko najważniejsze kategorie odpadów, czyli plastik oraz odpady zmieszane. Pojemnik na papier i karton najlepiej ulokować w innym pomieszczeniu, np. domowym biurze. Dobrym wyborem może być także miejsce w szafie wejściowej, idealnej zwłaszcza na duże kartony.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie sprawdź, jakie kosze do segregacji śmieci wybrać do domu.
Jak prawidłowo segregować śmieci w domu i bloku? Przede wszystkim maksymalnie wygodnie dla siebie oraz domowników. Pomagają w tym odpowiednie akcesoria, które dostępne są również w ofercie Prosperplast.