#menu-item-817
Porada

Jak hodować zioła w domu? 5 praktycznych porad

Jak hodować zioła w domu? 5 praktycznych porad
Udostępnij

Hodowanie ziół w domu to doskonały sposób na to, aby poza sezonem mieć do dyspozycji zdrowe dodatki do potraw w postaci świeżej i pozbawionej nawozów natki pietruszki, bazylii czy mięty. To także metoda na oszczędność pieniędzy. Pozostaje jednak pytanie, jak skutecznie hodować zioła w domu oraz jakie gatunki wybrać, aby mieć pewność, że będą obficie rosły. Oto praktyczne porady, które zdecydowanie w tym pomogą.

 

Zgromadzenie niezbędnych akcesoriów

 

Pierwszym czynnikiem jest to, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki. Niezbędne będą przede wszystkim praktyczne doniczki do uprawy ziół, które powinny nie tylko być funkcjonalne, ale też dobrze się prezentować. Warto bowiem pamiętać, że najczęściej zioła są układane w miejscach widocznych w domu, w których nie chcemy zaburzać estetyki wnętrza.

 

Niezbędnym akcesorium, w które warto zainwestować są także rozsadniki. Dzięki nim skraca się okres wegetacji roślin, co pozwala na szybkie uzyskanie nowalijek. Przykładem estetycznych rozsadników idealnych do nowoczesnych wnętrz jest seria Respana. Do położenia na parapecie świetnie sprawdzi się niewielki model taki jak Respana Table Greenhouse, natomiast Respana Planter Set to dobre rozwiązanie na balkon lub do większych pomieszczeń.

 

 

Wybór ziół do uprawy w domu

 

Zioła do uprawy w domu mogą być różnorodne. Które jednak najlepiej sprawdzą się w takich warunkach? Najlepsze z nich to:

 

  • bazylia,
  • mięta,
  • szczypiorek,
  • pietruszka,
  • oregano,
  • tymianek,
  • cząber ogrodowy.

 

Oczywiście decydując się na wybór warto zastanowić się, które domownicy lubią najbardziej i tym samym po które będą sięgać najczęściej.

 

Z naszego bloga dowiesz się także, jak zrobić ogród wertykalny.

 

Dobór ziemi

 

Jak sadzić zioła w domu? Kolejnym istotnym czynnikiem jest wybór ziemi, dzięki której nowo zasadzone rośliny będą dobrze wzrastać. Niezbędne jest to, aby była ona żyzna, bogata w składniki pokarmowe, a także z dużą ilością próchnicy. Koniecznie należy zadbać także o przepuszczalność podłoża. W tym celu sprawdzi się warstwa drenażowa, którą najlepiej wykonać z keramzytu, ewentualnie innego drobnego kamienia.

 

Prawidłowe podlewanie

 

Odpowiadając sobie na pytanie, jak uprawiać zioła w domu, trzeba pamiętać również o regularnych zabiegach, takich jak podlewanie. Tutaj bardzo ważna jest samodzielna obserwacja i to właśnie na jej podstawie określanie zapotrzebowania roślin na wodę. Należy zadbać przede wszystkim o to, aby ziemia nie wyschła całkowicie, gdyż będzie to skutkowało znacznym osłabieniem.

 

W przypadku domowych hodowli generalną zasadą jest więc podlewanie średnio raz na dzień, przy czym w upalne dni oraz w bardzo jasnych pomieszczeniach częstotliwość ta może być jeszcze wyższa. Nie należy dopuszczać też do nadmiernego zawilgocenia, które będzie sprzyjać gniciu delikatnych systemów korzeniowych.

 

 

Regularna pielęgnacja

 

Także w przypadku ziół trzeba dbać o ich regularne pielęgnowanie, które pomoże w prawidłowym wzroście. Niezbędne jest przede wszystkim usuwanie uszkodzonych listków, które często są rezultatem pojawiania się szkodników. Jeśli jednak dana roślina jest chora w całości, to lepiej od razu usunąć ją z donicy. Dzięki temu ognisko choroby nie przeniesie się na pozostałe rośliny.

Jak widać odpowiedź na pytanie, jakie zioła uprawiać w domu i jak to robić nie jest nazbyt skomplikowana. Połową sukcesu jest tak naprawdę odpowiednie przygotowanie się, czyli zgromadzenie akcesoriów takich jak rozsadniki, a także zakup dopasowanej do potrzeb roślinności ziemi. Dzięki tym kilku zasadom można zwiększyć szanse na to, że domowa hodowla będzie obfita i tym samym pozwoli cieszyć się aromatycznymi ziołami o każdej porze roku.