#menu-item-817
Porada

Jak dobrać wielkość doniczki? Praktyczny poradnik

Jak dobrać wielkość doniczki? Praktyczny poradnik
Udostępnij

Mała roślina – mała doniczka, duża roślina – duża doniczka. Wydawać by się mogło, że reguły te są zawsze prawdziwe. Warto jednak zagłębić się w detale, które pomogą ocenić, jak dobrać wielkość doniczki tak, aby zapewnić idealne warunki do wzrostu wybranym przez siebie gatunkom.

 

Jak dobrać rozmiar doniczki do małej rośliny?

 

Głównym kryterium, na które trzeba zwracać uwagę jest to, aby doniczka była w stanie pomieścić system korzeniowy danej rośliny. Tym samym będzie ona mogła w dobrych warunkach się rozwijać. Przyjmuje się więc, aby donica miała średnicę o 2 do 3 centymetrów większą od rośliny i taka różnica sprawi też, że całość będzie dobrze się prezentować.

 

Trzeba dodatkowo na bieżąco kontrolować, jak rozwija się dana roślina. Jeśli rozwój ten jest szybki, to wówczas wymiana doniczki na nową będzie konieczna dość szybko.

 

Doniczki idealne do małych roślin

 

Wiemy już, jak dobrać rozmiar doniczki do małych roślin. Idealne do nich warianty mamy również w naszym asortymencie i jest to przede wszystkim kolekcja eleganckich doniczek Style&Chic z wykończeniami przypominającymi ręcznie robione hafty. Dla osób preferujących nowoczesną stylistykę, dedykowana jest dodatkowo seria Furu, zwłaszcza wysokie, smukłe warianty. Ciekawym przykładem jest w tej kolekcji m.in. donica Furu Slim w kształcie tuby, idealna do średniej wielkości roślin doniczkowych.

 

 

Jak dobrać rozmiar doniczki do dużych roślin?

 

Odpowiednio większą doniczkę trzeba też wybrać dla dużych roślin. O ile jednak większą? Tutaj już margines powinien być znaczny i wynosić od 5 do nawet 10 cm od poprzedniej donicy. Chodzi tutaj jednak nie tylko o dobre warunki do rozwoju systemu korzeniowego, ale też zapewnienie roślinie stabilności.

 

Można kierować się też zasadą, aby wybrana donica stanowiła ⅓ wysokości wysokiej rośliny. Tym samym całość będzie prezentować się okazale, ale jednocześnie harmonijnie. Można też postawić na to, aby sama donica była centralnym elementem dekoracyjnym. Wtedy proporcję tę należy odwrócić.

 

Z naszego bloga dowiesz się także, jak hodować zioła w domu.

 

Doniczki do dużych roślin

 

Stabilne i piękne donice do dużych roślin także dostępne są w asortymencie Prosperplast. Przykładem są doniczki Urbi, wyróżniające się nowoczesnymi kształtami i ostrymi liniami. Doskonale eksponują one duże rośliny, ale też same przyciągają uwagę, stanowią więc ciekawy element dekoracyjny.

 

Przy jeszcze większych roślinach, polecane są nowoczesne i stabilne doniczki Lexo, idealne dla palm i niewielkich drzewek. Można umieścić je także na zewnątrz lub na balkonie, są one bowiem mrozoodporne.

 

Wielbiciele nowoczesnego designu z pewnością docenią też donice Gracia na niewysokich nóżkach. Dzięki takiemu delikatnemu podniesieniu są nieco bardziej smukłe, ale też bardzo stabilne, co doskonale sprawdzi się w przypadku rozłożystych roślin.

 

 

Jak dobrać wielkość osłonki do doniczki?

 

Pozostaje jeszcze jedno istotne pytanie, mianowicie jak dobrać wielkość osłonki do doniczki. Osłonka powinna być oczywiście większa niż doniczka, choć różnica ta nie może być także zbyt duża, gdyż będzie ona widoczna z bliskiej odległości. Nie powinny one także zbyt mocno do siebie przylegać, zwłaszcza dnem. Powodem jest to, iż będzie to sprzyjać gromadzeniu się nadmiaru wody i tym samym gniciu systemu korzeniowego.

Jak dobrać wielkość doniczki do rośliny? Jak widać nie powinno być to trudne, o ile pamięta się o kilku zasadach, czyli przede wszystkim stworzeniu roślinie idealnych warunków, które pozwolą na to, aby rosła ona w komfortowych warunkach.